SNP je výnimočným okamihom našich dejín

Autor: Monika Beňová | 29.8.2018 o 7:56 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1113x

Slovenské národné povstanie (SNP), ktorého 74. výročie si dnes pripomíname, bolo masovým ozbrojeným vystúpením, v ktorom sa desaťtisíce Slovákov postavili proti fašistickej tyranii a bezpráviu.

SNP je výnimočným okamihom našich dejín a dôležitou súčasťou národnej identity. Dokazuje nám, že Slováci nesúhlasili s režimom na čele s Tisom a s jeho otvorenou kolaboráciou s Hitlerom. Ukazuje, že ľudia neboli spokojní so životom pod ľudáckou nadvládou, ktorú sa nám snažia opakovane pozitívne, no predovšetkým klamlivo, vykresľovať ich fašistickí pohrobkovia v slovenskom parlamente, otvorene pohŕdajúci samotnými obeťami povstania. Pritom je to najmä zásluhou SNP, že sme sa po skončení druhej svetovej vojny neocitli medzi porazenými a zahanbenými.

Mnohí, najmä mladí ľudia o povstaní, napriek jeho dôležitému miestu v novodobých slovenských dejinách, nevedia mnoho. Práve preto je potrebné si ho poctivo, pravdivo a bez prekrúcania pripomínať. Spája sa totiž s veľkým hrdinstvom, týkajúcim sa práve aj mladých ľudí, vrátane žien, ktorí neváhali riskovať svoje životy za presadzovanie hodnôt slobody, ľudskosti a humanizmu.

SNP preto nikdy nesmie byť na okraji záujmu verejnosti. Mladí ľudia musia byť aj v dnešnej dobe o jeho význame dôsledne informovaní a vzdelávaní. Tak, aby sa vedeli účinne brániť a argumentovať voči nezmyslom a spochybňovaniu odkazu povstania zo strany pravicových extrémistov. SNP je symbolom zjednotenia spoločnosti, čo je presným opakom snáh fašistov, ktorých záujmom je ľudí rozdeľovať a stavať proti sebe. Poukazuje na zmysel ľudskej dôstojnosti v boji proti akejkoľvek forme totalitarizmu a nenávisti.

V súvislosti s dnešným výročím, mi je zároveň ako vnučke partizána a priameho účastníka SNP, veľmi ľúto akým smerom sa vďaka počínaniu jeho niektorých predstaviteľov už dlhší čas uberajú predovšetkým zverejňované mediálne výstupy Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ktorého som sama ešte stále členkou. Inštitúcia opierajúca sa o hrdinské príbehy účastníkov povstania sa častým zverejňovaním poloprávd a vyslovene skresleného pohľadu na svet, nielenže odkláňa od odkazu SNP, ale sama ho týmto nezmyselne znevažuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prevádzky sa napriek nejasnostiam chystajú na otvorenie od pondelka

Plavárne ešte zvažujú, či sa im oplatí otvoriť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Je bezpečné, aby ma očkovali AstraZenecou?

Ako funguje vektorová vakcína a či mi spôsobí krvné zrazeniny.


Už ste čítali?