reklama

25 rokov samostatnosti

Spolu s oslavami príchodu nového roka si budeme pripomínať aj štvrťstoročie našej samostatnosti. 25 rokov je dlhá etapa v živote človeka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Keď sa však pozrieme na vývoj štátov, či napríklad ich skúseností s budovaním demokracie, často krát to nemusí predstavovať významné obdobie. Toto konštatovanie však neplatí pre dnešné Slovensko. Za uplynulých 25 rokov si naša krajina prešla mnohými zmenami, získala viacero pozitívnych, ale aj menej pozitívnych skúseností, ktoré sa všetky odzrkadľujú v jej prítomnosti.

Rozdelenie Československa je dodnes vnímané veľmi emotívne. Spomienky na spoločný štát súvisia s istou mierou precitlivenosti. Tá je ovplyvnená najmä pokrvnými rodinnými väzbami, ale napríklad aj skúsenosťami mužov so Slovenska s vojenčinou v Čechách alebo na Morave a naopak českých mužov na Slovensku, či so vzájomnou jazykovou blízkosťou. Istá miera nostalgie je tak nepochybne na mieste. Nemôže nám však brániť vo vytváraní si objektívneho pohľadu na to, ako dokázalo Slovensko svoj potenciál v rámci samostatnosti doteraz naplniť a v istej miere ho aj porovnávať s Českou republikou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vývoj oboch krajín sa krátko po rozdelení uberal odlišným smerom. Slovensko si tak svoj boj o podobu demokracie na rozdiel od Česka zažilo prakticky hneď po svojom vzniku. Tento zápas sa spája predovšetkým s turbulentným obdobím tzv. mečiarizmu, ktoré pre nás bohužiaľ znamenalo aj množstvo premárnených šancí. Namiesto ich napĺňania sa vládna moc bohužiaľ viac sústredila na hrubé zneužívanie bezpečnostných zložiek štátu na politický boj. Veľa energie bolo v ďalších rokoch venovanej do nádejí spojených so snahou zaradiť krajinu do európskych a transatlantických integračných štruktúr. To sa nakoniec úspešne podarilo. Faktom však zostáva, že viaceré súvisiace rozhodnutia, predovšetkým v bezpečnostných otázkach, týkajúce sa napríklad preletov stíhačiek NATO nad slovenským územím pri bombardovaní Juhoslávie alebo podpora invázie do Iraku, neboli správne, ale naopak veľmi kontroverzné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V ekonomickej oblasti zažíva tak Slovensko, ako aj Česká republika v súčasnosti podľa viacerých ukazovateľov historicky najlepšie časy. Úroveň nezamestnanosti dosahuje na Slovensku najnižšie hodnoty od začiatku 90-tych rokov, Česká republika je dokonca premiantom v celej Európskej únii. Oba štáty sa tak musia aktuálne vysporiadať s efektívnym uplatnením dlhodobo nezamestnaných osôb, nedostatkom pracovnej sily a potrebou jej dovozu zo zahraničia. Mzdové rozdiely sa veľmi pozvoľna vyrovnávajú, pričom úroveň minimálnej mzdy je na Slovensku už nejaké obdobie vyššia ako v Česku.

Spoločná hranica medzi Českom a Slovenskom sa vzhľadom na výsledky nášho integračného úsilia stala do veľkej miery symbolickou. Obe krajiny za 25 rokov preukázali vlastnú svojbytnosť, schopnosť spravovať štát, vybudovať si a rozvíjať rešpekt tak na európskej, ale aj globálnej úrovni. Obe aktuálne čelia podobným výzvam súvisiacim s bojom proti nárastu populizmu a extrémizmu v spoločnosti, v ktorých si za žiadnych okolností nemôžu dovoliť zlyhať. Naše vzájomné vzťahy sú korektné. Navyše sú priateľskejšie než boli počas existencie spoločného štátu. Držme si vzájomne palce a robme aj v ďalších rokoch všetko preto, aby mohli byť aj v budúcnosti budované najmä na princípoch spolupráce a zdravej súťaživosti.

Monika Beňová

Monika Beňová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu za SMER-SD Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu