reklama

Utópia v podaní Martina Schulza

Martin Schulz bol môj dlhoročný kolega z Európskeho parlamentu. Keď sa v marci, krátko pred parlamentnými voľbami, stal predsedom nemeckej sociálnodemokratickej strany (SPD), potešila som sa, lebo mohol uplatniť svoje skúsenosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Očakávania od neho boli veľké. V prieskumoch dôveryhodnosti dokonca istý čas predbiehal kancelárku Angelu Merkelovú. Potom však nasledovala slabá kampaň, spojená s neschopnosťou dostatočne sa vymedziť voči tomu, čo nemeckým občanom ponúkali konzervatívne strany. Výsledkom bolo fiasko a najslabší volebný výsledok nemeckej sociálnej demokracie v jej povojnovej histórii.

Tento debakel, napríklad aj spolu s predchádzajúcimi volebnými neúspechmi socialistov vo Francúzsku, mal byť pre európske ľavicové subjekty akousi príležitosťou na zamyslenie sa či dokážeme racionálne reagovať na očakávania a túžby občanov do budúcnosti. Schulzova idea o akýchsi spojených štátoch európskych do roku 2025 so spoločnou ústavou a vylúčením tých, ktorí sa na tom odmietnu podieľať, je však absolútnym nepochopením situácie, ide doslova o utópiu z ríše snov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uveriteľná stratégia a nové témy sociálnej demokracie sa totiž nemôžu zameriavať na niečo čo ľudia nechcú. Vzťah občanov k národným štátom v rámci EÚ je iný, ako v Spojených štátoch amerických (USA). Navyše cesta USA k federalizácii bola spojená s na to obdobie dlhou a krvavou občianskou vojnou. Postoje k prehlbovaniu integrácie EÚ sú v súčasnosti veľmi rezervované, a to aj z dôvodu striktného presadzovania úsporných opatrení, ktoré zasiahli predovšetkým južné štáty Únie a ich autorom a hlavným obhajcom je práve Nemecko.

Presadzovanie federalizácie EÚ, spolu s vydieraním a vylučovaním tých, ktorí ju nebudú chcieť realizovať, je definitívnym začiatkom konca spoločného európskeho projektu. Reforma Únie má naopak prísť zdola, od občanov a v tom musí byť aj podstata zmýšľania sociálnej demokracie do budúcnosti. Ak nebudeme dôsledne načúvať ľuďom, budú sa v ešte väčšej miere prikláňať k proti systémovým a populistickým stranám, s ich nezmyselnými a nerealizovateľnými riešeniami. Ako sociálny demokrati sa musíme na európskej úrovni venovať najmä oblastiam akými sú spoločný boj proti daňovým rajom, schránkovým firmám, ale aj odstraňovaniu rozdielov v odmeňovaní občanov jednotlivých členských krajín, či posilňovaniu ich sociálnych systémov. Akýkoľvek tlak zhora je napriek predstavám Martina Schulza už dopredu odsúdený na tragický neúspech.

Monika Beňová

Monika Beňová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu za SMER-SD Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu