Utópia v podaní Martina Schulza

Autor: Monika Beňová | 8.12.2017 o 12:44 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1697x

Martin Schulz bol môj dlhoročný kolega z Európskeho parlamentu. Keď sa v marci, krátko pred parlamentnými voľbami, stal predsedom nemeckej sociálnodemokratickej strany (SPD), potešila som sa, lebo mohol uplatniť svoje skúsenosti.

Očakávania od neho boli veľké. V prieskumoch dôveryhodnosti dokonca istý čas predbiehal kancelárku Angelu Merkelovú. Potom však nasledovala slabá kampaň, spojená s neschopnosťou dostatočne sa vymedziť voči tomu, čo nemeckým občanom ponúkali konzervatívne strany. Výsledkom bolo fiasko a najslabší volebný výsledok nemeckej sociálnej demokracie v jej povojnovej histórii.

Tento debakel, napríklad aj spolu s predchádzajúcimi volebnými neúspechmi socialistov vo Francúzsku, mal byť pre európske ľavicové subjekty akousi príležitosťou na zamyslenie sa či dokážeme racionálne reagovať na očakávania a túžby občanov do budúcnosti. Schulzova idea o akýchsi spojených štátoch európskych do roku 2025 so spoločnou ústavou a vylúčením tých, ktorí sa na tom odmietnu podieľať, je však absolútnym nepochopením situácie, ide doslova o utópiu z ríše snov.

Uveriteľná stratégia a nové témy sociálnej demokracie sa totiž nemôžu zameriavať na niečo čo ľudia nechcú. Vzťah občanov k národným štátom v rámci EÚ je iný, ako v Spojených štátoch amerických (USA). Navyše cesta USA k federalizácii bola spojená s na to obdobie dlhou a krvavou občianskou vojnou. Postoje k prehlbovaniu integrácie EÚ sú v súčasnosti veľmi rezervované, a to aj z dôvodu striktného presadzovania úsporných opatrení, ktoré zasiahli predovšetkým južné štáty Únie a ich autorom a hlavným obhajcom je práve Nemecko.

Presadzovanie federalizácie EÚ, spolu s vydieraním a vylučovaním tých, ktorí ju nebudú chcieť realizovať, je definitívnym začiatkom konca spoločného európskeho projektu. Reforma Únie má naopak prísť zdola, od občanov a v tom musí byť aj podstata zmýšľania sociálnej demokracie do budúcnosti. Ak nebudeme dôsledne načúvať ľuďom, budú sa v ešte väčšej miere prikláňať k proti systémovým a populistickým stranám, s ich nezmyselnými a nerealizovateľnými riešeniami. Ako sociálny demokrati sa musíme na európskej úrovni venovať najmä oblastiam akými sú spoločný boj proti daňovým rajom, schránkovým firmám, ale aj odstraňovaniu rozdielov v odmeňovaní občanov jednotlivých členských krajín, či posilňovaniu ich sociálnych systémov. Akýkoľvek tlak zhora je napriek predstavám Martina Schulza už dopredu odsúdený na tragický neúspech.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Žiadny rozdiel

Dlho sa tu budovala dilema, že buď Matovič alebo Fico, ale v skutočnosti sa Igor pomeriava s niekým iným.

Prevádzky sa napriek nejasnostiam chystajú na otvorenie od pondelka

Plavárne ešte zvažujú, či sa im oplatí otvoriť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Je bezpečné, aby ma očkovali AstraZenecou?

Ako funguje vektorová vakcína a či mi spôsobí krvné zrazeniny.


Už ste čítali?