Župné voľby – fašista v Bystrici a „SDKÚ guláš“ v Bratislave

Autor: Monika Beňová | 19.9.2017 o 8:46 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  7110x

Zoznamy kandidátov na predsedov vyšších územných celkov sú v niektorých prípadoch skutočne veľmi obsiahle. V bratislavskom a banskobystrickom kraji dosiahli až dvojciferné hodnoty.

Práve tieto dve samosprávy ma pritom obzvlášť zaujímajú. Nie preto, že zvyšné by boli akokoľvek menej významné. Dôvodom je jednoducho to, že v hlavnom meste sama žijem a v Banskej Bystrici sa svoju pozíciu chystá obhajovať fašista.

Už prvé prieskumy spred niekoľkých mesiacov nám ukázali, že fašista v Banskej Bystrici nemá šancu na úspech v prípade, že sa najsilnejším demokratickým kandidátom podarí povzniesť nad vzájomné animozity a do finále spomedzi seba vyberú toho najsilnejšieho. Napriek tomu, že súčasné prekáračky môžu pôsobiť kontraproduktívne, treba si uvedomiť, že ide o štandardný politický zápas a na dohodu je stále dostatok priestoru.

Výkriky niektorých opozičných politikov o tom, že jej bráni podpora Smeru považujem za krátkozraké a kontraproduktívne. Smer, ako dlhodobo najsilnejšia politická strana, sa naopak v Banskej Bystrici zachoval veľmi zodpovedne. Postavil sa za nezávislého občianskeho kandidáta so zaujímavým príbehom a jednoznačne vyzval na jednotu proti fašizmu. Dejiny nám viac krát ukázali, že demokracia nie je dokonalá a k moci dokáže niekedy vyniesť aj jej najväčších nepriateľov. Jej výhodou oproti iným systémom však zostáva, že ponúka pravidelnú možnosť nápravy. Práve tá musí byť spoločnou úlohou všetkých, ktorým v Banskej Bystrici záleží na tom, aby sa epizóda s fašistom na čele župy po štyroch rokoch definitívne skončila.

V Bratislavskom kraji sa deje jeden naozaj zaujímavý paradox. Napriek tomu, že sa Pavlovi Frešovi podarilo SDKÚ-DS úspešne deštruovať a pochovať, strana dokázala pre tieto voľby vyprodukovať spomedzi svojich bývalých členov až troch „nezávislých“ kandidátov na predsedu. Okrem samotného Freša, ktorého občianska kandidatúra je naozaj tragikomická, sú ďalšími dvoma postavami SDKÚ-DS, z ktorých si ľudia môžu vyberať Ján Mrva a Jozef Uhler. Vďaka pánovi Uhlerovi vstupuje do hry štvrtá postava SDKÚ-DS, ktorou je bývalý Frešov vicežupan a dnešný primátor Bratislavy Ivo Nerovnal. Toho sa pán Uhler, ako jeden z mála poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva, pravidelne a veľmi výdatne zastáva. Nesrovnala ešte v roku 2013, ako kandidáta na primátora za SDKÚ-DS predstavoval samotný Frešo. Keď však Nesrovnal pochopil, že Frešo je pre neho len kotvou, ktorá ho ťahá dole, stal sa z neho rovnako „nezávislý.“ Schopnosť vzájomnej spolupráce medzi bratislavským „nezávislým“ primátorom Nesrovnalom a „nezávislým“ predsedom bratislavskej župy Frešom je v súčasnosti prakticky nulová. Pán Uhler je len súčasťou akéhosi mikro súboja medzi nimi dvoma o to, kto bude Bratislave v nasledujúcom období vládnuť. SDKÚ-DS nám tak v týchto voľbách v Bratislave vytvorila veľmi slušný „guláš.“ Na jeho ochutnanie nepotrebujeme chodiť ani na predvolebné stretnutia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Žiadny rozdiel

Dlho sa tu budovala dilema, že buď Matovič alebo Fico, ale v skutočnosti sa Igor pomeriava s niekým iným.

Prevádzky sa napriek nejasnostiam chystajú na otvorenie od pondelka

Plavárne zvažujú, či sa im oplatí otvoriť.


Už ste čítali?