Vplyv energetických korporácií na rozhodovanie Junckerovej Komisie je prehnaný

Autor: Monika Beňová | 6.8.2017 o 11:37 | Karma článku: 1,63 | Prečítané:  586x

Arogancia Európskej komisie v prípade rozšírenia plynovodu Nord Stream nadobudla nové rozmery. Dôkazom je nedávna precitlivená reakcia jej šéfa Jean-Claude Junckera na americké sankcie voči Ruskej federácii.

Tieto sankcie môžu za istých okolností ovplyvniť realizáciu tohto zbytočného plynovodu a tým podľa Junckera ohrozovať energetickú bezpečnosť Európskej únie (EÚ).

Dovolím si pripomenúť, že nie som fanúšičkou obchodných sankcií medzi EÚ a Ruskom. Viac krát som opakovala, že táto sankčná vojna je trestom za opakované zlyhanie diplomacií na oboch stranách, ktoré doposiaľ nedokázali prispieť k riešeniu konfliktu na východnej Ukrajine. Sankcie poškodzujú ekonomické záujmy obyvateľov Ruska, ako aj členských štátov EÚ a nie sú tak nikomu na prospech.

Plynovod Nord Stream II je nezmyselnou „rúrou,“ ktorú EÚ nepotrebuje. Existujúce prepravné trasy pre ruský plyn sú kapacitne postačujúce, pričom aj fungujúce dve vetvy plynovodu Nord Stream spájajúce Nemecko s Ruskom po dne Baltského mora, dokončené v období 2011 – 2012, sa zatiaľ naplno nevyužívajú. Dôležité pre energetickú bezpečnosť EÚ a jej členských štátov je tlak na energetické úspory, ktoré nás robia menej závislými od fosílnych palív zo zahraničia, ako aj diverzifikácia zdrojov, nie prepravných trás zemného plynu. Nord Stream II nerieši jedno ani druhé. Je len politickým projektom Putina a Merkelovej, prinášajúcim novú cestu na prepravu ruského plynu obchádzajúcou Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko. Existujúce plynovody kvôli nemu zostanú nevyužité, čo automaticky poškodzuje naše národné ekonomické záujmy.

Junckerove vyjadrenia ukazujú, že Komisia sa vie postaviť proti sankciám ovplyvňujúcim obchodné vzťahy medzi EÚ a Ruskom najmä ak nevyhovujú Nemecku, prípadne vybraným energetickým korporáciám. Týmto správaním zároveň ignoruje vôľu premiérov viacerých členských štátov vrátane krajín Vyšehradskej štvorky, ktorí ešte minulý rok deklarovali najvyšším predstaviteľom EÚ, že projekt Nord Stream II podľa nich nerešpektuje princípy energetickej únie, nie je v súlade s platnou európskou legislatívou a je v otvorenom rozpore s politikou, ktorú EÚ vedie voči Ukrajine. Spájanie energetickej bezpečnosti Únie s Nord Stream II., teda so záujmami veľkých energetických korporácií, ktoré sa spolu s Gazpromom na projekte podieľajú je výsmechom, ktorý len ukazuje aký veľký vplyv tieto súkromné spoločnosti na rozhodovanie Junckerovej Komisie majú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Uvedomuje si štát, aká bola hlboká Kočnerova nora?

Nevieme, či sledovanie novinárov bol ojedinelý prípad.

Píše Samuel Abrahám

Nie, Fico sa nezmenil. Zala fabuluje

Ad: Fico sa zmenil obsahovo aj ľudsky.


Už ste čítali?