reklama

Britské návrhy o brexite ukazujú len chaos a nepripravenosť

Dnes pokračujú pravidelné stretnutia vyjednávačov Európskej únie (EÚ) a Veľkej Británie týkajúce sa odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Obe strany deklarovali, že prvoradé v týchto rokovaniach musia byť práva občanov, ich zachovanie, či jednoznačný popis toho čo by sa po marci 2019, kedy Británia plánuje odísť, malo meniť. EÚ sa zachovala štedro a férovo. Briti by mali mať aj po odchode ich krajiny z Únie rovnaké práva ako v súčasnosti.

Politickí predstavitelia Veľkej Británie chcú však na oplátku práva občanov krajín EÚ žijúcich na jej území limitovať. Deje sa tak napriek vyhláseniam premiérky Mayovej, ktorá chcela utišovať existujúce obavy. Obmedzenia by sa mali týkať napríklad výšky minimálnej mzdy, či postavenia detí, ktoré by mali mať menšie práva ako potomkovia občanov Veľkej Británie. Arogantne sa tak sústredia na najzraniteľnejších, ktorých chcú cielene ešte viac oslabiť a robiť z nich oproti domácim ľudí druhej kategórie. Okrem zbytočnej byrokracie, v rámci ktorej budú musieť dokazovať koľko času v Británii strávili, zostáva zároveň veľké množstvo otázok nezodpovedaných. Tie sa týkajú napríklad podmienok pre študentov, či uznávania odborných kvalifikácií, vrátane vysoko špecializovaných profesií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od hlasovania v britskom referende uplynul už viac než rok. Jeho výsledok rešpektujeme a stále čakáme akú má tamojšia vláda predstavu čo má vlastne brexit znamenať. Doposiaľ to boli najmä silácke vyhlásenia typu „bexit je brexit“ s tým, že včasný odchod je dôležitejší ako dosiahnutie zmysluplnej dohody. Teraz sa dozvedáme o potrebe akéhosi prechodného obdobia. To by údajne mohlo trvať aj niekoľko rokov a okamžité rozviazanie vzťahov už nie je prioritou.

Tento chaos a neistota predovšetkým znamená, že britskí predstavitelia nie sú pripravení. Namiesto konštruktívneho prístupu prichádzajú viacerí z nich s hlúpymi návrhmi, ktorými vlastne len pokračujú v lživej brexitovej kampani. Ukazovaním na iných a bezdôvodným obmedzovaním ich práv sa snažia zakryť vlastnú neschopnosť prinášať víziu a riešiť problémy svojho domáceho obyvateľstva.

Monika Beňová

Monika Beňová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu za SMER-SD Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu