Vo Francúzsku zvíťazila „Sloboda, rovnosť, bratstvo“ – nateraz

Autor: Monika Beňová | 8.5.2017 o 13:27 | Karma článku: 2,15 | Prečítané:  751x

Výsledok francúzskych prezidentských volieb a víťazstvo Emmanuela Macrona boli tou najlepšou správou v predvečer 72. výročia víťazstva nad fašizmom.

Macron jednoznačne porazil nacionalistov a pohrobkov fašistov reprezentovaných Marine Le Penovou a stal sa tak v poradí 25. francúzskym prezidentom. Jeho výsledok nám dáva istú dávku optimizmu. Ukázal, že hodnoty európskeho liberalizmu a spolupráce sú stále atraktívnejšie, ako obyčajná nenávisť a extrém.

Je to pozitívna správa aj pre Slovensko. Nielen z pohľadu negatívnych  ekonomických dôsledkov, ktoré by pre nás mal prípadný odchod „Le Penovského Francúzska“ z Únie. Ide o signál, že lacné a zároveň nebezpečné riešenia, ktoré extrémisti ponúkajú aj na Slovensku, nevykryjú ich inteligenčnú a duchovnú malosť. Šírenie strachu totiž nestačí.

Kampaň Marine Le Penovej bola rovnako, ako v prípade iných bezobsažných extrémistických politikov postavená výhradne na negatívnych emóciách, najnižších ľudských pudoch a chaotickej kritike za každú cenu. Ponúkla len prázdne gestá a deštrukciu. Macron naopak stavil na nádej, tak pre svoju krajinu, ako aj pre celú Európu. Tú si teraz nemôže dovoliť za žiadnych okolností sklamať.

Napriek jednoznačnému víťazstvu ho totiž veľká časť ľudí nevolila z presvedčenia, ale na protest proti tomu aby sa Marine Le Penová dostala do Elyzejského paláca. Tej sa zároveň podarilo získať viac ako 11 miliónov platných hlasov, čo je približne dvojnásobok oproti jej výsledku spred 5 rokov.

Francúzi nateraz volili v súlade so svojím národným mottom „Sloboda, rovnosť, bratstvo.“ Očakávania sú vysoké. Zostáva nám len držať palce pri ich napĺňaní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prevádzky sa napriek nejasnostiam chystajú na otvorenie od pondelka

Plavárne zvažujú, či sa im oplatí otvoriť.

Cynická obluda

Žiadny rozdiel

Dlho sa tu budovala dilema, že buď Matovič alebo Fico, ale v skutočnosti sa Igor pomeriava s niekým iným.


Už ste čítali?