Ako Juncker a jeho Európska komisia vedome ohrozujú naše zdravie

Autor: Monika Beňová | 9.6.2016 o 9:02 | Karma článku: 5,11 | Prečítané:  1930x

Viete čo sú endokrinné disruptory? Ide o chemické látky, ktoré narúšajú endokrinný systém s nepriaznivými dôsledkami pre človeka, zvieratá, ale aj prírodu.

Nachádzajú sa v pesticídoch, plastových fľašiach, plechovkách, kovových konzervách na potraviny, čistiacich prostriedkoch, kozmetike a v HRAČKÁCH. Najväčšie nebezpečenstvo predstavujú pre deti počas vývinu ich orgánov a nervového systému.

Nariadenie EÚ č. 528/2012 malo zosúladiť pravidlá sprístupňovania biocídnych výrobkov na trhu a k 13. decembru 2013 bola Komisia povinná prijať delegované akty. Ich úlohou mal byť zákaz nebezpečných látok narušujúcich endokrinný systém. Komisia tak bohužiaľ nespravila. Vyhovorila sa v zmysle, že nemá „dostatočný“ podklad. Súdny dvor EÚ vo svojom rozsudku z decembra 2015 uvádza, že Komisia má „jasnú, presnú a bezpodmienečnú povinnosť prijať delegované akty a to nezávisle od posúdenia vplyvu.“ Drzosť a bezcharakternosť Komisie pod Junckerovým vedením (inak najneschopnejšieho predsedu za dlhé obdobie) však očividne nemá hraníc. Napriek rozhodnutiu Súdneho dvora totiž poslal do Európskeho parlamentu list, v ktorom uvádza, že ho nebude rešpektovať.

Fajn, že ste sa dočítali až sem. Teraz ešte niekoľko súvislostí. Komisia si skutočne neplní svoje povinnosti, a to vo viacerých oblastiach. Tento konkrétny prípad sa však bezprostredne týka našich životov a najmä zdravia detí. Endokrinné disruptory sú vo veľkej miere zodpovedné za neurobehaviorálne poruchy, onkologické ochorenia maternice, prsníka, vaječníkov, semenníkov, prostaty či štítnej žľazy.  Taktiež majú vplyv na obezitu či cukrovku druhého typu.

Zároveň sa objavili informácie (pozri: Pesticide Action Network Europe, http://www.pan-europe.info/), podľa ktorých je prijatie, resp. neprijatie delegovaných aktov v tejto oblasti výsledkom tlaku úradníkov z USA zodpovedných za vyjednávanie v súvislosti s transatlantickým obchodným a investičným partnerstvom (TTIP).

Aj touto cestou chcem preto vyzvať predstaviteľov členských štátov, aby prijali vlastné pravidlá a nezávisle od Komisie stanovili potrebné opatrenia na ochranu zdravia ľudí, zvierat a životného prostredia. Rovnako, aby v tejto veci podporili všetky žaloby na Európsku komisiu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prevádzky sa napriek nejasnostiam chystajú na otvorenie od pondelka

Plavárne ešte zvažujú, či sa im oplatí otvoriť.

Cynická obluda

Žiadny rozdiel

Dlho sa tu budovala dilema, že buď Matovič alebo Fico, ale v skutočnosti sa Igor pomeriava s niekým iným.


Už ste čítali?