Vystúpme z Európskej únie

Autor: Monika Beňová | 31.5.2016 o 8:59 | Karma článku: 7,74 | Prečítané:  3100x

Môžeme si vydýchnuť, krčmoví a facebookoví politológovia kresliaci nové geopolitické rovnice majú pravdu, po prípadnom výstupe z Európskej únie „slnko určite neprestane svietiť“.

Že vraj tak ako do roku 2004? Debata o únii sa často zužuje na dve oblasti – eurofondy a povinnosti. Skúsme sa pozrieť na to, akým problémom čelia obce dnes a čo im dovoľujú ich miestne rozpočty. A spýtajte sa starostu, čo by vedel pre občanov zabezpečiť bez európskych peňazí. Neraz je pre nich problémom zaistiť čo i len spolufinancovanie.

K druhej oblasti. Viac ako 12 rokov nášho členstva v EÚ si vecnú polemiku určite zaslúži. Bolo by chybou, ak by sme vedome zostali len v pozícii akýchsi pasívnych pozorovateľov. Ľudia často nevedia rozlišovať v kompetenciách a zodpovednosti členov a EÚ. Domácim politikom bez ohľadu na stranícku príslušnosť to veľmi vyhovuje a o vysvetľovanie sa väčšinou vôbec nepokúšajú. Vyhováranie sa na Úniu im padne vždy vhod, keď nevedia obhájiť uskutočnené rozhodnutia a kroky pred svojimi voličmi.

Ani jeden odporca  EÚ však okrem produkcie, či vášnivého zdielania hoaxov nevie povedať, akým spôsobom by krajina, ako Slovensko fungovala bez nej ďalej. 

Záplava regulácií z dielne EÚ je bohužiaľ v niektorých prípadoch realitou. Áno, často môžu predstavovať bremeno komplikujúce život firmám, živnostníkom, ako aj ostatným bežným ľuďom. Vo väčšine prípadov však naopak pomáhajú. Faktom tiež zostáva, že žiadna z európskych inštitúcií sa pri ich príprave nerozhoduje svojvoľne a dohoda volených zástupcov z členských štátov je podmienkou. V legislatívnej oblasti totiž zastáva najdôležitejšie postavenie Rada Európskej únie, ktorej sa zúčastňujú ministri členských štátov. Tej bude Slovensko už čoskoro po prvý krát predsedať. Spolupracuje s Európskym parlamentom, ktorého úloha je však v mnohých prípadoch len konzultačná. V závislosti od prerokúvaných okruhov sa na nich zúčastňujú ministri z členských krajín. Ministri v Rade EÚ zastupujú záujmy svojej krajiny, regulácie konzultujú, pripomienkujú a hlasujú.

Radu Európskej únie si netreba zamieňať s Európskou radou. Tá má nezastupiteľné postavenie z hľadiska politického smerovania Únie a sedia v nej premiéri, respektíve prezidenti členských štátov. V drvivej väčšine prípadov sú zásadné politické rozhodnutia prijímané konsenzom – teda rokuje sa o nich a kreujú sa dovtedy, kým s prijatým rozhodnutím nie je stotožnený každý predstaviteľ národného štátu.

Za stolom tak stále rovnoprávne sedia zástupcovia všetkých členských štátov. Skutočne zostáva len na nich ako a na čom sa dohodnú. Európska únia má svoje problémy a stoja pred ňou viaceré výzvy. Vyplýva to určite aj z toho, že počet partnerov za rokovacím stolom je skutočne široký. Z hľadiska smerovania, kompetencií a prípravy regulácií v EÚ však vonkoncom nie je pravdou, že by niekto svojvoľne rozhodoval o nás a navyše bez nás. Na začiatok toľko na margo anti EÚ stránok a iniciatív množiacich sa ako huby po daždi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?