Riešenie rómskeho problému si bude vyžadovať veľa úsilia a pozornosti

Autor: Monika Beňová | 30.3.2016 o 14:37 | Karma článku: 4,62 | Prečítané:  1831x

Výsledky parlamentných volieb jasne ukázali očakávania občanov od politikov, a to že sa budú naozaj a nielen naoko, venovať aj riešeniam tzv. rómskeho problému na Slovensku.

Tie riešenia musia byť skutočné, účinné, fungujúce, no najmä spravodlivé a nie populistické. Ak sa tak nestane, fašisti v Národnej rade budú s najväčšou pravdepodobnosťou naďalej posilňovať.

Bohužiaľ sa zdá, že relevantné politické strany bez rozdielu, napriek opakovane zdvihnutému varovnému prstu, akoby stále nemali o túto problematiku dostatočný záujem. Pred voľbami jej síce vo svojich programoch venovali zopár statí, no ich predstavitelia sa k nej vyjadrujú len neradi a zostáva tak trochu na okraji. Stal sa z nej akýsi horúci zemiak alebo možno až časovaná bomba, ku ktorej sa akoby nikomu nechcelo veľmi približovať.

Rómsku otázku si tak privlastňujú najmä extrémisti. Tí však v skutočnosti len zbabelo ukazujú prstom na jedného z údajných vinníkov za existujúce problémy „bielej“ majority. Tým sa ich schopnosti naplnili. Ďalej už nasledujú len silácke reči, zbytočné napínanie často trochu ochabnutého svalstva a veľké vedro výhovoriek. Na ich veľmi častý výskyt sme si nakoniec pri ospravedlňovaní neschopnosti v srdci Slovenska boli už nútení patrične zvyknúť. Okrem šírenia strachu a vyhrážania sa násilím však riešenia nemajú žiadne.

Skúsenosti z ponovembrových vlád nám ukázali, že „lokálne“ snahy a čiastkové „ľúbivé“ kroky nestačia a problémom sa treba zaoberať komplexne. A pokiaľ bude nad skutočným riešením prevažovať „vyšší záujem“ v podobe populizmu a voličských hlasov, žalostný stav, ale aj napätie v spoločnosti sa budú naďalej prehlbovať.

Skutočná reforma si však vyžaduje v prvom rade zmenu systému, prehodnotenie kompetencií, vysvetľovanie a odstraňovanie prevládajúcich mýtov a stereotypov tak na strane rómskeho etnika, ako aj majoritnej spoločnosti. Jej výsledkom by malo byť aj pochopenie, že inklúzia Rómov, ktorá predstavuje skutočne dlhodobý, neľahký a v mnohom bolestivý proces je prospešná nielen pre toto samotné etnikum, ale skutočne pre všetkých obyvateľov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ututlané dejiny československého fetu

Pred novembrom 1989 u nás fetovali desaťtisíce ľudí.

DOMOV

Kiska nesie Bezákovi dar od pápeža Františka

Pápež odovzdal Kiskovi počas audiencie dar pre Bezáka.

PLUS

Živel, ktorý postavil vo Viedni najvýstrednejšie domy

Na jeho originálne budovy sa chodia pozerať milióny ľudí.


Už ste čítali?