V slušnej spoločnosti sa referendá proti menšinám žiaľ občas organizujú, ale NEVYHLASUJÚ!

Autor: Monika Beňová | 4.11.2014 o 15:39 | Karma článku: 7,57 | Prečítané:  2088x

História referend uskutočnených počas existencie samostatnej Slovenskej republiky nie je lichotivá. Okrem toho, že jediným platným sa stalo to, v ktorom sme rozhodovali o našom vstupe do Európskej únie (aj to záhadne v posledných minútach sčítania), viaceré z ďalších šiestich uskutočnených zanechali na tomto inštitúte priamej demokracie zopár jaziev. Tou doposiaľ najväčšou je nepochybne kauza tzv. zmareného referenda ešte z roku 1997. Poďme ale do súčasnosti, pretože aj to, ktorého iniciátorom je Aliancia za rodinu, prinesie nie že jazvu, ale rovno rakovinový nádor pre celú spoločnosť.

Dôvod je úplne jasný a vyplýva z Charty základných práva, Ústavy SR ale najmä a v prvom rade z elementárnej slušnosti. Platným princípom demokracie  je vláda ľudu, vláda väčšiny, ktorá rešpektuje práva menšín chránené ústavou a zákonmi. Vo vyspelých demokratických krajinách, medzi ktoré chceme patriť (aspoň teda dúfam), sa preto uskutočňujú referendá, ktorých primárnou úlohou, okrem iných zámerov, je posilnenie alebo potvrdenie postavenia a práv určitej menšiny. Preto elementárnym „problémom“ toho, o ktoré sa snažia predstavitelia Aliancie za rodinu je, že jeho cieľom je presný opak. Od začiatku v ňom ide o úmyselné a cielené potláčanie práv menšiny, paradoxne aj tých, ktoré táto menšina navyše na Slovensku momentálne ani nemá! Formulované otázky si vynucujú postavenie manželstva spôsobom, ktorý už v Ústave garantovaný je (o zmysluplnosti tohto ústavou chráneného zväzku veľmi jasne vypovedá miera rozvodovosti v SR). Vo významnej miere tiež ohrozujú vzdelávanie mladistvých, ktorí bez primeranej výchovy nemusia napríklad vedieť rozpoznať sexuálne obťažovanie zo strany iných osôb, nehovoriac o témach akými sú plánované rodičovstvo, ochrana pred pohlavnými chorobami a pod.. „Potrebu“ referenda Aliancia za rodinu zdôvodňuje nie akútnosťou situácie na Slovensku, ale akousi imaginárnou hrozbou zo zahraničia. Neponúka tak racionálne riešenia konkrétneho, existujúceho problému v našej spoločnosti, snaží v nej len podnecovať strach a hlúpu nenávisť. A TO už nie je ani na smiech, to je už na plač!

V slušnej, demokratickej spoločnosti sa referendá proti právam akejkoľvek menšiny jednoducho nerobia. Ide o princíp, z hľadiska ktorého je jedno, či k tomu vyzýva približne 400 000 občanov (čo predstavuje niečo viac ako 8 % oprávnených voličov) podpísaných pod petíciou za toto referendum, alebo aj omnoho viac ľudí. Vzniká tu totiž nebezpečný precedens zneužitia tohto inštitútu majoritou, čo sa nám môže v budúcnosti pri rôznych citlivých otázkach týkajúcich sa menšinových práv na Slovensku nepekne vrátiť. To je dôvod, prečo sa „referenda“ PROTI skupine našich spoluobčanov určite nezúčastním, ak by ho akýmsi nedopatrením, alebo pod tlakom KBS pán prezident Kiska vyhlásil. Ak by sa tak stalo, prestane byť pán.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?