Je dobrým katolíkom skutočne len ten, kto vzorne mlčí?

Autor: Monika Beňová | 27.10.2014 o 10:21 | Karma článku: 12,96 | Prečítané:  4831x

Mimoriadne zasadnutie Biskupskej synody o rodine vyvolávalo medzi niektorými skupinami veriacich ľudí veľké očakávania. Zdalo sa totiž, že aj taká inštitúcia, akou je katolícka cirkev, sa dokáže postupne zbavovať svojej „skostnatenosti“ a pomaly sa približovať súčasnej realite. Týkať sa to malo najmä lepšieho zapojenia rozvedených a následne civilne zosobášených ľudí a ich prístupu ku sviatostiam, ako aj ústupkov voči homosexuálnym, či tzv. nekonvenčným formám spolužitia. Výsledok? Bohužiaľ sklamanie! A nielen pre mňa... Za seba som ho však vyjadrila aj patrične expresívnym statusom na jednej sociálnej sieti, za ktorým si plne stojím!

Nie som ale rada, keď sa dočítam, koho všetkého som týmto svojim vyjadrením mala údajne uraziť. Takže, aby som to uviedla na správnu mieru, najmä pre tých, ktorí sa snažia moje slová zásadným spôsobom prekrúcať. Vážený pán poslanec Mikloško z KDH a vážený pán hovorca slovenských biskupov Kováčik... NIE, vonkoncom nešlo o urážku bežných veriacich ľudí, ani seniorov, a ani o poníženie katolíckej cirkvi, ako sa to snažíte obaja mylne interpretovať. Naopak, všetkých a všetko, čo ste vymenovali, mám v patričnej úcte. Išlo predovšetkým o upozornenie, že cirkev vôbec nenaplnila očakávania rezonujúce v spoločnosti pred uskutočnením samotnej synody. Podľa jej záverov totiž nie je ochotná lepšie chápať životy ľudí, ktorým sa nie vlastnou vinou nepodarilo žiť podľa jej dogmatických štandardov a predstáv, no napriek tomu k nej chcú mať blízko. Takto to milí dvaja páni podľa mňa v skutočnosti je... Naozaj veľmi ocením ak sa v blízkej budúcnosti namiesto účelovej dezinterpretácie mojich výrokov, ktorej cieľom môže byť z Vašej strany len zbytočné zvyšovanie napätia a nevraživosti, pokúsite sformulovať svoj vlastný postoj k tejto veci. Považovala by som to za užitočnejšie, ako si len vymýšľať a niekoho podpásovo osočovať.

Zároveň som bez zbytočného bontónu a fráz poukázala na to, že nie bežní veriaci ľudia, ale viacerí ich cirkevní predstavení a hodnostári dnes napriek tomu, čo hlásajú a vyžadujú, vonkoncom nežijú podľa kresťanských hodnôt a zásad. O krytí prípadov pedofílie, podozrení z drogovej trestnej činnosti a prania špinavých peňazí vo Vatikánskej banke si môže ktokoľvek, vrátane vyššie uvedených dvoch pánov, ktorí sa do mňa, ako sa hovorí „obuli,“ prečítať s veľmi vysokou pravidelnosťou v dennej tlači.

Zo záujmu médií o tento môj príspevok na sociálnej sieti, možno zároveň usudzovať, že téma približovania sa cirkvi ku skupinám veriacich, ktorí sú z nej momentálne často proti svojej vôli vylučovaní, ľuďom nie je ľahostajná. Budem len rada, keď sa diskusia na túto tému bude aj na Slovensku konečne výraznejším a hlavne nedogmatickým spôsobom ďalej rozvíjať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?