Mali by zostať obchody v nedeľu zatvorené?

Autor: Monika Beňová | 16.10.2014 o 12:22 | Karma článku: 10,45 | Prečítané:  18243x

Na otázku formulovanú v nadpise tohto blogu existuje viacero argumentov „pre“ aj „proti.“ Ja osobne sa jednoznačne prikláňam za to „pre“ a pokúsim sa to aj zrozumiteľne vysvetliť. Obchody by mali zostať v nedeľu zatvorené najmä kvôli predavačkám, ktoré v nich musia stáť a nemôžu byť doma so svojimi deťmi. Jasné a jednoduché, čo poviete?

Na tzv. flexibilizáciu trhu práce totiž skutočne doplácajú najviac deti. Ak necháme obchody v nedeľu zatvorené, podporíme tým rozvoj najprirodzenejšieho vzťahu medzi rodičmi a ich deťmi. Čo na to potrebujú? Jednoznačne čas. Ten im vieme aspoň v istej miere práve vďaka tej spoločne strávenej nedeli ponúknuť. Takýto rozvoj pozitívnych záujmov detí znamená ochranu ich práv, ktorá musí byť, či už v našom domácom, ale aj v európskom kontexte zásadnou prioritou.

 

Efekt voľnej nedele má preukázateľne pozitívny vplyv aj na zdravie pracovníkov a následne na efektivitu ich práce. Názory majiteľov obchodov a obchodných reťazcov v tejto otázke nie sú jednotné, no podľa výsledkov viacerých odborných štúdií by zatvorenie obchodov v nedeľu nemalo mať žiaden zásadný vplyv na vývoj hospodárstva a maloobchodný predaj na Slovensku. Ľudia by si jednoducho napriek počiatočnému „pofrflávaniu“ zvykli nakupovať v ostatné dni a o pár týždňov by si nikto ani nespomenul, že obchody bývali v nedeľu niekedy otvorené.

Vo viacerých štátoch Európskej únie sú voľné nedele chránené zákonom už v súčasnosti. Príkladom nám môže ísť Nemecko, do istej miery Belgicko, Francúzsko, ale aj náš sused Rakúsko. Nedeľa bez práce tak určite musí byť súčasťou vývoja európskeho sociálneho modelu. V mnohých krajinách na túto tému prebieha účelná diskusia. Viac by sme sa jej mali venovať aj my, naprieč celým politickým spektrom na Slovensku. A to s jediným cieľom – nájsť vhodný model, ktorý by pomohol našim deťom tráviť viac času s ich rodičmi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Miliónové dotácie od Plavčana dostali aj pochybné firmy

Niektoré firmy, ktoré podporilo ministerstvo školstva, aby sa venovali vývoju a inováciám, nemajú s výskumom žiadne skúsenosti.

KOMENTÁRE

Minister Plavčan už dávno nemal existovať

Na znôšku legislatívnych náhod sa už nemôže pozerať ani koalícia.

ŠPORT

Tour bola bez Sagana nudná, no ponúkla aj nový objav

Vybrali sme päť najzaujímavejších momentov z tohtoročnej Tour de France.


Už ste čítali?