Zóna voľného obchodu EÚ s USA? Áno, ale bez nepríjemných prekvapení!

Autor: Monika Beňová | 23.7.2014 o 9:57 | Karma článku: 3,24 | Prečítané:  1056x

Uzavretie transatlantického partnerstva v oblasti obchodu a investícií (TTIP) alebo jednoduchšie dohody o zóne voľného obchodu medzi Európskou úniou (EÚ) a USA, je z ekonomického hľadiska nepochybne jednou z hlavných výziev, pred ktorými v súčasnosti stojíme. Výzvou je predovšetkým v dvoch rovinách – mala by priniesť množstvo pozitív, no zároveň môže obsahovať aj veľa nebezpečenstiev. Eliminácia väčšiny hrozieb si pritom vyžaduje razantnú obhajobu vysokých európskych štandardov v oblastiach akými sú bezpečnosť potravín, ochrana životného prostredia, ochrana práv pracujúcich, či zabezpečenie práv spotrebiteľa. Ich úroveň je totiž v USA v porovnaní s EÚ v mnohom nepostačujúca. O tom, ako sa to v súčasnosti zástupcom Európskej komisie (EK) darí napĺňať, však nevieme zhola nič. Nepomohlo nám pritom ani posledné vyhlásenie Komisie k tejto téme na pôde Európskeho parlamentu (EP), v ktorom sa opäť raz rozhodla držať „bobríka mlčania.“

web

Z hľadiska potenciálneho významu tejto dohody pre oživenie európskeho hospodárstva to pritom považujem za obrovskú škodu. Nikto totiž nespochybňuje, že vytvorenie najväčšej zóny voľného obchodu na svete môže byť jedným zo správnych kľúčov na riešenie našich pretrvávajúcich ekonomických ťažkostí. Odstraňovanie existujúcich prekážok a uľahčenie obchodnej výmeny medzi oboma brehmi Atlantiku by malo priniesť dlho očakávaný udržateľný ekonomický rast a s tým spojené znižovanie neúmerne vysokej nezamestnanosti, s ktorou sa Európa dlhodobo a nie veľmi úspešne pasuje.

Terajší prístup a zatajovanie zo strany predstaviteľov EK však môže viesť aj k tomu, že jedna z najdôležitejších dohôd za posledných veľa rokov sa skončí odmietnutím. Takéto správanie je zároveň a bohužiaľ tá správna „voda na mlyn“ pre rozličných konšpirátorov a hľadačov „zaručenej pravdy.“ Rovnako to nahráva aj tzv. antieurópskym politikom, ktorými sa to v súčasnom Európskom parlamente po posledných voľbách len tak hemží. O príprave tejto dohody preto nevyhnutne potrebujeme byť lepšie informovaní! Zabránime tým nepríjemným prekvapeniam, odstránime mnohé existujúce obavy a budeme vedieť lepšie a konštruktívnejšie čeliť rôznym výmyslom a nepravdám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?