Homofóbia vs. „láska k blížnemu“

Autor: Monika Flašíková Beňová | 11.7.2014 o 10:24 | Karma článku: 8,15 | Prečítané:  2237x

Každá snaha o odstraňovanie diskriminácie a zrovnoprávnenie sexuálnych menšín na Slovensku je vždy spojená s veľkými klamstvami a nenávistnými prejavmi zo strany jej ultrakonzervatívnych odporcov. Títo ľudia (vrátane mnohých politikov) sa snažia podnecovať v spoločnosti obavy a strach. Otázne pre mňa zostáva z čoho a prečo? Racionálnu odpoveď nenachádzam. Nebavíme sa totiž o zvýhodňovaní tzv. LGBTI osôb na úkor väčšiny. O tom sa nás mnohí z týchto ultrakonzervatívcov síce snažia neustále nepravdivo presviedčať, no diskusia, ak vôbec nejaká je, sa týka výlučne len zrovnoprávnenia menšiny s väčšinou. Teda ľudí s inou sexuálnou orientáciou, ktorým by to pomohlo v riešení mnohých situácií a problémov v ich praktickom živote.

V poslednej dobe sme sa s agresiou, urážkami, no najmä nezmyslami zo strany odporcov zrovnoprávnenia stretli napríklad pri príprave návrhu Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských a občianskych práv v Slovenskej republike. Ide o dôležitý dokument, ktorý môže v prípade schválenia predstavovať krok vpred. Na rozdiel od doteraz platných domácich strategických a koncepčných materiálov sa totiž venuje témam, ktoré sú u nás v ľudsko-právnej oblasti do veľkej miery tabu. Áno, jednou z nich je práve odstraňovanie diskriminácie sexuálnych menšín, prekonávanie existujúcich predsudkov a jasné určenie krokov ako na to. Je pritom dôležité, že napriek silnému nátlaku, invektívam a klamlivým tvrdeniam zo strany rôznych tzv. „aktivistov,“ štát má záujem postaviť sa za práva týchto občanov.

V tejto súvislosti je potrebné privítať novú iniciatívu mladých poslancov za Smer-SD (konkrétne Ľuboša Blahu, Otta Brixiho a Antona Martvoňa), ktorí chcú pripraviť legislatívny návrh prisudzujúci práva okrem tradičnej rodiny aj sexuálnym menšinám, či nezosobášeným párom žijúcim v jednej domácnosti. Potvrdzuje sa tým, čo som už povedala, že posilnenie inštitútu manželstva nie je v rozpore s podporou ľudských práv menšín, vrátane tej homosexuálnej. Týkalo by sa to napríklad možnosti dediť, či nahliadať do zdravotných záznamov partnera. Je to sľubný začiatok a ak sa zámery ich iniciatívy podarí úspešne naplniť, znamenalo by to pre tzv. netradičné rodiny, bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu veľkú pomoc v ich každodennom živote.

Za veľmi smutné považujem, že propagáciu klamstiev o ľuďoch s inou sexuálnou orientáciou majú na Slovensku na svedomí predovšetkým organizácie a hnutia, ktorých členov by na základe ich presvedčenia mala spájať predovšetkým „láska k blížnemu“ a hlásanie pravdy. To je však podľa mňa v absolútnom rozpore s nimi šírenou a podporovanou „homofóbiou.“ Opakujem, že je vyslovenou nepravdou, že zrovnoprávňovanie LGBTI akýmkoľvek spôsobom podkopáva tradičnú rodinu. Tá je dôležitá a nikto ju nespochybňuje. Jedinou snahou je, aby aj tí, ktorí sa od väčšiny v niečom odlišujú, mali základné práva garantované bez toho, aby museli niečo neprirodzene zahmlievať a skrývať. To predsa nikomu „normálnemu“ nemôže prekážať...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?