Homofóbia vs. „láska k blížnemu“

Autor: Monika Beňová | 11.7.2014 o 10:24 | Karma článku: 8,15 | Prečítané:  2251x

Každá snaha o odstraňovanie diskriminácie a zrovnoprávnenie sexuálnych menšín na Slovensku je vždy spojená s veľkými klamstvami a nenávistnými prejavmi zo strany jej ultrakonzervatívnych odporcov. Títo ľudia (vrátane mnohých politikov) sa snažia podnecovať v spoločnosti obavy a strach. Otázne pre mňa zostáva z čoho a prečo? Racionálnu odpoveď nenachádzam. Nebavíme sa totiž o zvýhodňovaní tzv. LGBTI osôb na úkor väčšiny. O tom sa nás mnohí z týchto ultrakonzervatívcov síce snažia neustále nepravdivo presviedčať, no diskusia, ak vôbec nejaká je, sa týka výlučne len zrovnoprávnenia menšiny s väčšinou. Teda ľudí s inou sexuálnou orientáciou, ktorým by to pomohlo v riešení mnohých situácií a problémov v ich praktickom živote.

V poslednej dobe sme sa s agresiou, urážkami, no najmä nezmyslami zo strany odporcov zrovnoprávnenia stretli napríklad pri príprave návrhu Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských a občianskych práv v Slovenskej republike. Ide o dôležitý dokument, ktorý môže v prípade schválenia predstavovať krok vpred. Na rozdiel od doteraz platných domácich strategických a koncepčných materiálov sa totiž venuje témam, ktoré sú u nás v ľudsko-právnej oblasti do veľkej miery tabu. Áno, jednou z nich je práve odstraňovanie diskriminácie sexuálnych menšín, prekonávanie existujúcich predsudkov a jasné určenie krokov ako na to. Je pritom dôležité, že napriek silnému nátlaku, invektívam a klamlivým tvrdeniam zo strany rôznych tzv. „aktivistov,“ štát má záujem postaviť sa za práva týchto občanov.

V tejto súvislosti je potrebné privítať novú iniciatívu mladých poslancov za Smer-SD (konkrétne Ľuboša Blahu, Otta Brixiho a Antona Martvoňa), ktorí chcú pripraviť legislatívny návrh prisudzujúci práva okrem tradičnej rodiny aj sexuálnym menšinám, či nezosobášeným párom žijúcim v jednej domácnosti. Potvrdzuje sa tým, čo som už povedala, že posilnenie inštitútu manželstva nie je v rozpore s podporou ľudských práv menšín, vrátane tej homosexuálnej. Týkalo by sa to napríklad možnosti dediť, či nahliadať do zdravotných záznamov partnera. Je to sľubný začiatok a ak sa zámery ich iniciatívy podarí úspešne naplniť, znamenalo by to pre tzv. netradičné rodiny, bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu veľkú pomoc v ich každodennom živote.

Za veľmi smutné považujem, že propagáciu klamstiev o ľuďoch s inou sexuálnou orientáciou majú na Slovensku na svedomí predovšetkým organizácie a hnutia, ktorých členov by na základe ich presvedčenia mala spájať predovšetkým „láska k blížnemu“ a hlásanie pravdy. To je však podľa mňa v absolútnom rozpore s nimi šírenou a podporovanou „homofóbiou.“ Opakujem, že je vyslovenou nepravdou, že zrovnoprávňovanie LGBTI akýmkoľvek spôsobom podkopáva tradičnú rodinu. Tá je dôležitá a nikto ju nespochybňuje. Jedinou snahou je, aby aj tí, ktorí sa od väčšiny v niečom odlišujú, mali základné práva garantované bez toho, aby museli niečo neprirodzene zahmlievať a skrývať. To predsa nikomu „normálnemu“ nemôže prekážať...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?