Vrátime prácu späť do Európy

Autor: Monika Beňová | 14.5.2014 o 9:44 | Karma článku: 3,32 | Prečítané:  847x

Témy ohľadom hospodárskeho rastu, zvyšovania konkurencieschopnosti, no najmä potreby vytvárania nových pracovných miest sa opakujú neustále dookola. Niet divu. Európania potrebujú prácu. Problémom je, že napriek dlhodobej snahe, stále nie je vidieť uspokojivé výsledky. Naopak, rozpočtové škrty so sebou navzdory svojej nevyhnutnosti priniesli armádu ľudí bez zamestnania, zvyšujúce sa sociálne napätie a pokles životnej úrovne.

Riziko chudoby narastá. Ruka v ruke s ním bohužiaľ aj popularita rozličných extrémistických hnutí, združení a samozvaných vodcov. Lacné, populistické táraniny týchto ľudí ponúkajú nič viac a nič menej ako „modré z neba" pre všetkých. Problémom je, že sú falošné. Okrem občasného ostentatívneho pretŕčania sa v médiách sa im v skutočnosti nechce „preložiť ani krížom slamy." Nie, nebojte sa, nie je to iba hlúpe ohováranie. Poukazujú na to štatistiky práce našich krajne pravicových, šovinistických, či ak chcete presvedčene antieurópskych a nacionalistických kolegov v Európskom parlamente. Aktivity vo svojich výboroch nemajú vôbec žiadne, no rozkrikovať sa v médiách o tom aká je tá Európska únia nedobrá a nespravodlivá k nim a im podobným darmožráčom, na to by ich veru bolo. Je to veľký problém, ale zase každý sme nejaký a ja sa musím vrátiť naspäť k téme.

 

Áno, Európania skutočne potrebujú prácu a my máme jasný plán, ako ju pre nich vrátiť späť do Európy. Riešením je sociálnodemokratická iniciatíva s názvom „Európa naspäť do práce" (Europe back to Work). Ide o komplexný zámer, ktorého výsledkom bude stabilný hospodársky rast a nové pracovné miesta. Pozostáva z desiatich základných bodov. Tie sa sústredia na investície do zručností a odbornej prípravy mládeže, opätovné oživenie európskeho priemyslu, pomoc podnikom, obmedzenie neštandardných pracovných zmlúv a úväzkov, či odstraňovanie zbytočnej byrokracie.

 

Možno si poviete fajn, dobre sa to číta, ale veď papier toho predsa len znesie veľa. Tu je dôležité, že tento plán nie je len prvoplánovým výstrelom, ktorý vznikol od kancelárskeho stola. Naopak, je výsledkom dlhodobých odborných diskusií a spolupráce s tými ktorí vytvárajú pracovné miesta, s investormi a zamestnávateľskými zväzmi. S tými, ktorí vedia najlepšie pomenovať čo potrebujú na to, aby vedeli efektívne a udržateľne zamestnávať väčšie množstvo ľudí.

 

Dôraz je v ňom kladený predovšetkým na opätovné spriemyselňovanie Európy a nevyhnutnosť inovácií v tejto oblasti. Dôležité je tiež prehodnotenie existujúcich politík a odstraňovanie tých, ktoré sa ukazujú ako neefektívne. Súčasťou je aj rušenie niektorých európskych právnych predpisov, ktoré sú bremenom a neprimerane zaťažujú naše podniky. Nemenej podstatná je samozrejme kvalita odbornej prípravy, ako aj fungujúci systém kontinuálneho vzdelávania. Podľa štatistík je totiž momentálne v Európe napriek vysokej nezamestnanosti viac ako 1,8 milióna voľných pracovných miest, no akútny nedostatok tých, ktorí by ich vedeli kvalifikovane obsadiť.

 

Nezamestnanosť nepochybne je jedným z najväčších problémov súčasnej Európy. Jeho riešenia nie sú jednoduché a do veľkej miery budú závisieť od Vášho výberu. „Silácke" reči a „šaškovanie" pred kamerami určite nie sú dostatočným a ani tým správnym receptom, ako na to. Konkrétne kroky a presne definované opatrenia sa o to minimálne vedia so cťou a úprimne pokúsiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?