Zabráňme firmám z daňových rajov pracovať pre štát

Autor: Monika Beňová | 12.5.2014 o 9:56 | (upravené 12.5.2014 o 10:03) Karma článku: 10,26 | Prečítané:  5692x

Pri verejnom obstarávaní by mali rozhodovať predovšetkým transparentný výber dodávateľa a kvalita následne dodaného tovaru alebo služby. Verejné obstarávanie sa týka veľkého množstva finančných prostriedkov a dochádza pri ňom ku kríženiu politických a ekonomických záujmov. Aj preto sa v súvislosti s ním stretávame s viacerými problémami. Tie sa však vyskytujú nielen na Slovensku, ako by sme sa mohli mylne domnievať, ale v celej Európskej únii (EÚ). V Stratégii Európa 2020 zohráva verejné obstarávanie kľúčovú úlohu. Pri správnom nastavení a efektívnom využívaní, je jedným z rozhodujúcich trhovo orientovaných nástrojov, ktoré aktívne napomáhajú v dosahovaní stabilného a inkluzívneho hospodárskeho rastu. Práve ten potrebujeme z hľadiska vytvárania nových, udržateľných pracovných miest. Len tie nám totiž skutočne pomôžu dostať sa z krízy von.

Otázka dnes podľa mňa znie akým smerom by sme sa mali vydať z hľadiska ďalšieho ztransparentnenia procesov verejného obstarávania? Nevyhnutné je samozrejme zjednodušenie a sprehľadnenie existujúcich pravidiel, zlepšenie kontroly a vyhodnocovania predkladaných ponúk. To však berme ako také všeobecne platné konštatovanie. Za dôležitý a konkrétny krok považujem predovšetkým vylúčenie firiem, ktoré sídlia v daňových rajoch (možno ich poznáte pod označením schránkové firmy) z celého procesu verejného obstarávania. Znamená to, že by sa na ňom takéto spoločnosti nemohli zúčastňovať. Firmy s nejasným pôvodom a majiteľmi by tak vôbec nesmeli pracovať pre štát. Ak by sa im predsa len podarilo zúčastniť sa výberového konania a nebodaj v ňom aj uspieť, postihovala by ich špeciálna daň vzťahujúca sa výlučne na takéto subjekty. Tým by sme efektívne zabránili zneužívaniu peňazí daňových poplatníkov. Zavádzanie podobných pravidiel som jednoznačne podporovala aj v priebehu končiaceho sa legislatívneho obdobia v Európskom parlamente.

 

Z procesu verejného obstarávania by mali byť vylúčené aj spoločnosti, ktoré nie sú schopné presvedčivo preukázať plnenie svojich záväzkov. Znamená to najmä zdokladovanie platieb za sociálne zabezpečenie svojich zamestnancov, ako aj plnenie si ďalších povinností vyplývajúcich napríklad z platných kolektívnych zmlúv. Zúčastňovať by sa nemali ani tie, ktoré sú dlhodobo a neoprávnene dlžné svojim subdodávateľom. Naopak, pravidlá verejného obstarávania musia byť lepšie prispôsobené potrebám malých a stredných podnikov. Tie totiž predstavujú až 99 % všetkých podnikov v EÚ a v najväčšej miere od nich závisí tvorba nových pracovných miest. Sú tak hlavnou hybnou silou európskeho hospodárstva. Ak budú podmienky a požiadavky ohľadom verejného obstarávania nastavené priveľmi zložito, zvýši to náklady pre takéto firmy a bude ich to odrádzať od aktívnejšej účasti na ňom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?