Frešo nešetrí, ale bohapusto míňa

Autor: Monika Beňová | 13.8.2013 o 9:12 | (upravené 13.8.2013 o 11:51) Karma článku: 12,99 | Prečítané:  13495x

Bratislavský župan Pavol Frešo má pravdu v tom, že obyvatelia BSK si nezaslúžia zadlžovanie kraja. Bodka. Tam jeho pravda končí. Všetky jeho ďalšie reči o znižovaní dlhu a snahe dosiahnuť vyrovnané hospodárenie sú totiž v absolútnom rozpore s realitou. Pravdou je, že dlh župy sa za „županovania" pána Freša zvýšil o 148 % (slovom: sto štyridsať osem percent!!!)

porovnanie vývoja celkového dlhuporovnanie vývoja celkového dlhuINEKO - www.ineko.sk

Pozrime si čísla - tie neklamú. Koncom roka 2009, teda v čase jeho nástupu predstavoval dlh župy (podľa záverečného účtu BSK) niečo vyše 15 miliónov eur. Už v nasledujúcom roku presiahol 21,5 milióna eur a na konci roku 2011 to bolo presne 32 520 937,04 eur (pozri záverečný účet BSK). A minulý rok sa už dlh vyšplhal na astronomických 42 010 668,54 eur (záverečný účet BSK).

V tomto bode sa začína županov príbeh „znižovania dlhu". Skutočne sa mu podarilo tento dlh znížiť na cca 37 miliónov. Neviem síce prečo hovorí o znížení dlhu o 8 miliónov, keď vidíme, že je to iba o 5 miliónov, ale to koniec koncov nie je dôležité. Celkový nárast dlhu za končiace sa volebné obdobie je reálne viac ako 22 miliónov. Svojich dvoch predchodcov v županských kreslách Frešo jednoducho tromfol o takmer 148 percent. O skutočnosti, že splácanie týchto dlhov sa v mnohých prípadoch zázračne posunulo až do budúceho volebného obdobia, už ani nehovorím.

Keď sa bližšie pozrieme sa spleť úverov (nechcem Vás tu tým zaťažovať), veľmi ľahko zistíme, že Frešo spláca staré dlhy, dlhmi novými. Akurát, že vždy niečo prihodí navyše a dlh sa tak utešene zvyšuje. Pokiaľ je toto naplnením jeho hesla z roku 2009: Prvoradou úlohou je šetriť a znižovať dlh, tak potom naozaj neviem, čo na to povedať.

Ale späť na začiatok. Obyvatelia BSK si skutočne nezaslúžia zadlžovanie. Ja ku tomu dodávam, že si nezaslúžia najmä NEZODPOVEDNÉ a NEZMYSELNÉ zadlžovanie. Keby sme totiž videli nejaký reálny výsledok, niečo, kde je tých 22 miliónov dlhu navyše vidieť, bola by to iná diskusia.

Lenže to tak nie je. Pravicový podporovatelia lídra pravice budú možno prekvapení, ale fakty nepustia. V časoch, kedy všetky úrady (ústredné, regionálne a samosprávne) šetria kde sa len dá, bratislavská župa pokojne byrokraticky rastie a „papká" stále viac. Obyčajná ľudská slušnosť velí, že keď mám plné ústa šetrenia, začnem od seba a obmedzím na minimum osobné výdavky, neproduktívnu administratívu, byrokratický aparát a podobne.

To sa však nedeje!!! V roku 2012 narástli prevádzkové náklady bratislavskej župy v porovnaní s rokom 2011 o 1,7 milióna eur. Ide najmä o mzdy, poistné a nákupy tovarov a služieb. V tomto roku je naplánovaný rast týchto nákladov o ďalších 6,8 milióna eur!!! Ďalší rast neproduktívnych nákladov, ktoré sú schované pod slovíčka „plánovanie", „manažment" a „kontrola" je podobný. V roku 2012 stúpli tieto náklady o 3,1 milióna a na tento rok sú plánované ďalšie nárasty.

Župan navyše kontinuálne zvyšuje náklady na výkon svojej funkcie (benefity a rôzne možnosti voľnej osobnej spotreby) a snaží sa kupovať si priazeň kolegov tým, že im dáva to isté. Náklady na výkon funkcií podpredsedov a poslancov BSK totiž rastú. Áno - aj dnes. Je to hanebné.

A vrcholom pokrytectva a farizejstva celého tohto župného divadla je fakt, že napríklad v roku 2012 znížila župa výdavky na školstvo v BSK o 6 miliónov eur.  Dobre čítate - nepomýlila som sa. Je to presne to isté školstvo, ktoré župan Frešo vo svojej poslednej predvolebnej kampani zaradil medzi priority a nazval ho „obrazom našej budúcnosti".

Milí pravicoví voliči. Nechcem Vám kaziť leto, ale spýtajte sa svojho pána župana, prečo to robí. Na zastupiteľstvách sa totiž o tom diskutovať nedá - pravica má väčšinu a robí si čo chce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Cynická obluda: Ficove gupky

O gupkách sa hovorí, že majú trojsekundovú pamäť. Stále viac, ako pamäť súčasného jadra voličov Smeru.


Už ste čítali?