Ako Frešo „vyriešil“ nemocnicu v Malackách

Autor: Monika Beňová | 5.8.2013 o 10:24 | (upravené 5.8.2013 o 12:08) Karma článku: 16,13 | Prečítané:  14538x

Na začiatku to vyzeralo ako nepodarený žart. Župan Frešo a jeho tím predložili na rokovanie zastupiteľstva BSK návrh, aby župa odsúhlasila súkromnej spoločnosti prevádzkujúcej nemocnicu v Malackách 3 milióny (slovom: tri milióny) eur na sanáciu strát, ktoré generujú ÚPS (ústavná pohotovostná služba) a LSPP (lekárska služba prvej pomoci).

V zastupiteľstve BSK sme v menšine ( už od vzniku samosprávnych krajov v roku 2001),  napriek tomu sme sa priamo na zasadnutí 21.6. spýtali, či je naozaj nevyhnutné, aby sme župu 4 mesiace pred voľbami zaviazali na takú dlhú dobu ku takémuto veľkému záväzku. Podotýkam, že do tej doby sme o tom nevedeli vôbec nič konkrétne. A zrazu, že tri milióny. Preto som priamo na mieste dala iný návrh - odsúhlasme nemocnici pol milióna, aby sme zabránili zrušeniu týchto dvoch služieb a komplexné riešenie nechajme na nové zastupiteľstvo. Zdalo sa mi to logické, normálne a najmä praktické.

A potom sa začali diať veci, ktorým dodnes priznám sa poriadne nerozumiem. Frešo svoj návrh stiahol, o mojom sa ani nediskutovalo a zrazu sa hrozba, že nemocnica služby ÚPS a LSPP skutočne odstaví, stala reálnou.

Takzvaný „akčný" župan Frešo však počkal na moju tlačovku až do 15.7. a na druhý deň sebavedome na brífingu oznámil že ÚPS a LSPP sú zachránené a všetko že vyrieši až nové zastupiteľstvo po voľbách. O pár dní na to sa ozvala spoločnosť poskytujúca služby vo VUC-kárskej nemocnici v Malackách, že to teda pravda nie je s tým, že pokiaľ zastupiteľstvo BSK v septembri nerozhodne, začnú proces ukončovania ÚPS a LSPP tak, aby od 1.januára 2014 už tieto služby poskytované neboli.

A toto ma naozaj nahnevalo. Považovala som ( a stále považujem) za absolútne nepatričné, aby súkromná firma takto mávala s celou župou. Ohlásila som sa teda do Malaciek na poslanecký prieskum a šla tam osobne. Najprv za primátorom, ktorý mi potvrdil, že nielen mesto Malacky, ale 26 obcí z regiónu má veľkú obavu o osud ÚPS a LSPP. Primátora som požiadala, aby išiel so mnou ( nakoniec je zároveň aj nezávislým poslancom BSK). V nemocnici, ktorá je inak pekná a na slovenské pomery nadštandardne vybavená, sme sa stretli s riaditeľom, ktorý bol síce v strese, ale zachoval sa vrcholne profesionálne. Poskytol nám všetky relevantné informácie a pozorne počúval naše návrhy. V priebehu hodiny, možno hodiny a pol zrozumiteľne a logicky vysvetlil kde on vidí problém. Nemocnica totiž tieto služby, na ktoré objektívne dopláca, naozaj nie je povinná zabezpečovať  - len tak mimochodom, je to povinnosť BSK.

A tak som mu navrhla, že 13 poslanci SMER-u podporia dotáciu pre ÚPS a LSPP vo výške 400 tisíc eur s tým, že nové zastupiteľstvo sa potom ku celej záležitosti vráti. Nebol proti. Neskákal síce od nadšenia, ale uznal, že takéto riešenie im umožní nezačínať s ukončovaním služieb ÚPS a LSPP. A keď som mu navyše navrhla, že takto by sme snáď mohli aj ukončiť nezmyselný predvolebný tanec okolo malackej nemocnice, asi si aj vydýchol.

Toľko k analógii a teraz späť na začiatok. Prečo vlastne Frešo svoj pôvodný návrh tak urýchlene stiahol a prečo nepripustil( veď sám o sebe stále vyhlasuje aký je demokrat) aby sme sa aspoň zaoberali tým mojím? Ako sa vlastne Frešo dopracoval k sume tri milióny eur, keď spoločnosť súhlasí aj so 400 tisíc eurami? Prečo Frešo dodnes nevysvetlil, kam sa mal „stratiť" ten rozdiel( teda 600 tisíc eur ročne)? Prečo Frešo vyhlasoval, že problém je vyriešený, hoci vyriešený nebol? Prečo sme takmer tri týždne stresovali Záhorákov? Prečo Frešo ešte stále nezvolal zasadnutie zastupiteľstva a nerieši vzniknutú situáciu?

Jediná odpoveď je, že Frešo je vlastne len zbabelec. Neuteká len pred kamerami, ale aj pred reálnymi problémami. Malacká nemocnica je totiž triviálny manažérsky problém, ktorý bratislavský župan MUSÍ a MÁ riešiť. Mnohé iné a omnoho väčšie problémy župných nemocníc v iných župách Slovenska tamojší župani aj denne riešia.

Problém nezmizne, keď pustíme do gatí a bojíme sa obhajovať svoje názory a riešenia, prípadne odmietame diskutovať o riešeniach z iného tábora. Problém nezmizne ani vtedy, keď sa mediálnemu župnému tímu podarí uhasiť rastúci mediálny požiar.

Práve preto urobím všetko pre to, aby sme sa malackej nemocnici venovali na mimoriadnom zastupiteľstve už v auguste. Verím, že ku 13 našim podpisom pribudnú potrebné dva od nezávislých a mimoriadna schôdza bude. A verím, že sa normálne, ako zodpovedne uvažujúci ľudia dohodneme na riešení, ktoré umožní, aby nebol začatý proces ukončovania služieb ÚPS a LSPP v malackej nemocnici.

Takže Palo Frešo, len tak na kus reči, našich 13 hlasov máte, zvolajte mimoriadnu schôdzu a vyriešme to. A hlavne sa už preboha toľko nestrachujte o svoj kryštálovo čistý mediálny obraz. Nikto vám predsa za to, že vyriešite problém za riešenie ktorého zodpovedáte, neodhryzne z nosa. Verte mi - v Malackách a okolí, kde sa na rozdiel od Vás naozaj reálne boja o osud ÚPS a LSPP nato obyvatelia čakajú, aj Vaši aj moji voliči a aj nevoliči. A navyše budete môcť - tak dramaticky ako to len vy viete - s vážnym výrazom na tvári a patrične zachmúrený hlbokým hlasom oznámiť, že PROBLÉM JE VYRIEŠENÝ. Ako radová poslankyňa Vám s týmto rada pomôžem J

P.S.

A ešte krátka poznámka, ktorú nechcem vynechať. V deň kedy som navštívila malackú nemocnicu vydal Frešov „mediálny" tím „bombastickú" správu o tom, ako sa Monika Flašíková - Beňová pripravuje na OVLÁDNUTIE malackej nemocnice, kde už aj dnes SMER má svojho zástupcu v Predstavenstve. Tým naším (rozumej mojím) zástupcom má byť primátor Malaciek pán Ondrejka, ktorý sedí v predstavenstve malackej nemocnice už x rokov, pretože mesto Malacky v nej má minoritný podiel a pretože ho do tejto funkcie (mimochodom nehonorovanej) vyslalo mestské zastupiteľstvo mesta Malacky. To je dosť úbohý pokus, nie? Vlastne, je obrazom súčasnej SDKÚ. A kolegom Trstenskému a Nesrovnalovi odkazujem, že nech si najprv overia aspoň základné fakty, kým sa budú nabudúce strápňovať takýmito mediálnymi výstupmi, ktorým, akoby náhodou, predchádzal „email" pre média od p.Leška. Alebo proste vymeňte spin doca J.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?