reklama

V slušnej spoločnosti sa referendá proti menšinám žiaľ občas organizujú, ale NEVYHLASUJÚ!

História referend uskutočnených počas existencie samostatnej Slovenskej republiky nie je lichotivá. Okrem toho, že jediným platným sa stalo to, v ktorom sme rozhodovali o našom vstupe do Európskej únie (aj to záhadne v posledných minútach sčítania), viaceré z ďalších šiestich uskutočnených zanechali na tomto inštitúte priamej demokracie zopár jaziev. Tou doposiaľ najväčšou je nepochybne kauza tzv. zmareného referenda ešte z roku 1997. Poďme ale do súčasnosti, pretože aj to, ktorého iniciátorom je Aliancia za rodinu, prinesie nie že jazvu, ale rovno rakovinový nádor pre celú spoločnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (91)

Dôvod je úplne jasný a vyplýva z Charty základných práva, Ústavy SR ale najmä a v prvom rade z elementárnej slušnosti. Platným princípom demokracie je vláda ľudu, vláda väčšiny, ktorá rešpektuje práva menšín chránené ústavou a zákonmi. Vo vyspelých demokratických krajinách, medzi ktoré chceme patriť (aspoň teda dúfam), sa preto uskutočňujú referendá, ktorých primárnou úlohou, okrem iných zámerov, je posilnenie alebo potvrdenie postavenia a práv určitej menšiny. Preto elementárnym „problémom“ toho, o ktoré sa snažia predstavitelia Aliancie za rodinu je, že jeho cieľom je presný opak. Od začiatku v ňom ide o úmyselné a cielené potláčanie práv menšiny, paradoxne aj tých, ktoré táto menšina navyše na Slovensku momentálne ani nemá! Formulované otázky si vynucujú postavenie manželstva spôsobom, ktorý už v Ústave garantovaný je (o zmysluplnosti tohto ústavou chráneného zväzku veľmi jasne vypovedá miera rozvodovosti v SR). Vo významnej miere tiež ohrozujú vzdelávanie mladistvých, ktorí bez primeranej výchovy nemusia napríklad vedieť rozpoznať sexuálne obťažovanie zo strany iných osôb, nehovoriac o témach akými sú plánované rodičovstvo, ochrana pred pohlavnými chorobami a pod.. „Potrebu“ referenda Aliancia za rodinu zdôvodňuje nie akútnosťou situácie na Slovensku, ale akousi imaginárnou hrozbou zo zahraničia. Neponúka tak racionálne riešenia konkrétneho, existujúceho problému v našej spoločnosti, snaží v nej len podnecovať strach a hlúpu nenávisť. A TO už nie je ani na smiech, to je už na plač!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V slušnej, demokratickej spoločnosti sa referendá proti právam akejkoľvek menšiny jednoducho nerobia. Ide o princíp, z hľadiska ktorého je jedno, či k tomu vyzýva približne 400 000 občanov (čo predstavuje niečo viac ako 8 % oprávnených voličov) podpísaných pod petíciou za toto referendum, alebo aj omnoho viac ľudí. Vzniká tu totiž nebezpečný precedens zneužitia tohto inštitútu majoritou, čo sa nám môže v budúcnosti pri rôznych citlivých otázkach týkajúcich sa menšinových práv na Slovensku nepekne vrátiť. To je dôvod, prečo sa „referenda“ PROTI skupine našich spoluobčanov určite nezúčastním, ak by ho akýmsi nedopatrením, alebo pod tlakom KBS pán prezident Kiska vyhlásil. Ak by sa tak stalo, prestane byť pán.

Monika Beňová

Monika Beňová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu za SMER-SD Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu