reklama

Mýty o Európskej únií a jej fungovaní – časť II.

Pokračovanie seriálu o najčastejšie používanych výmysloch a mýtoch o Európskej únii. Dnes o bylinných liečivách, lacnej pracovnej sile a splachovaní WC. O týždeň o rozpočte  financovaní. Príjemné čítanie a veľa tvorivých nápadov pri komentároch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu

1. Zakáže EÚ rastlinné (bylinné) liečivá?

Objavili sa viaceré „poplašné" správy o neistej budúcnosti rastlinných liečivých prípravkov v Európskej únii. Prostredníctvom novelizovaných pravidiel síce došlo k formálnej úprave systému certifikácie takýchto prípravkov. Je to však výhodné pre tie, ktoré obsahujú tradičné, známe a preverené látky. Prístup na spoločný trh sme do veľkej miery zjednodušili. Navyše chránime tých, ktorí takéto výrobky kupujú a používajú a zabraňujeme napr. alergickým reakciám, či neodbornej kombinácii rôznych prípravkov, ktorá môže spôsobiť závažné poškodenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Spôsobilo rozširovanie EÚ záplavu lacnej pracovnej sily v tzv. starých členských štátoch?

Migrácia pracovníkov z nových členských štátov skutočne prebieha, ale len vo veľmi obmedzenej miere. Vo väčšine prípadov dosahuje počet nových pracovníkov len s ťažkosťami úroveň 1 % aktívne pracujúcej populácie hosťovskej krajiny. Títo pracovníci navyše z veľkej väčšiny vykonávajú profesie v stavebníctve, poľnohospodárstve a iných pre domáce obyvateľstvo menej „atraktívnych" oblastiach, kde pomáhajú zvyšovať produktivitu a mieru zamestnanosti. Voľný pohyb pracovnej sily je súčasťou práva na voľný pohyb občanov v rámci EÚ. To je neoddeliteľným elementom fungovania jej jednotného trhu. Podľa viacerých prieskumov považuje práve možnosť voľného pohybu viac ako polovica Európanov za najpozitívnejší úspech fungovania EÚ. Voľný pohyb občanov a pracovnej sily v rámci Spoločenstva sa tiež ukázal ako jednoznačne hospodársky prospešný. Práve minulý mesiac Európsky parlament odmietol návrh konzervatívnej britskej vlády, obmedziť voľný pohyb pracovnej sily. Naopak, mali by sme sprísňovať opatrenia, ktoré vedú k sociánemu dumpingu a zneužívaniu zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Prikazuje EÚ koľko vody sa má použiť pri spláchnutí WC?

Priemerné európske WC spotrebúva pri každom spláchnutí 11 litrov pitnej vody (aby ste teda v prípade záujmu mali relevantnú predstavu:-)). EÚ však ani toalety a ani pisoáre regulovať nechce a ani nebude. Zavedením dobrovoľnej značky tzv. Ecolabel chceme len poukazovať na výrobky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a na jedno spláchnutie spotrebujú dva krát menej pitnej vody ako je priemer. Pre eko uvedomelých občanov EÚ je to opatrenie, ktoré od nás vyžadovali prostrednícvom svojich organizácií. Nejde pritom navyše o žiadnu novinku a väčšina výrobcov sanitárnych zariadení ich už v súčasnosti na trhu bežne ponúka. A snáď len pre doplnenie, v USA platí podobná norma obmedzujúca množstvo takto použitej vody bez problémov už viac ako 20 rokov. Faktom je, že pitná voda je strategickou surovinou, ktorej význam bude narastať. Dobrovoľná iniciatíva zameraná na zvyšovanie efektivity jej spotreby môže podľa odborných odhadov obyvateľom EÚ ušetriť ročne len na faktúrach za vodné a stočné niekoľko stoviek miliónov eur.

Monika Beňová

Monika Beňová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu za SMER-SD Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu